Login

Zapomniałeś hasła?
Nie mam konta. Zarejestruj się
Samotność

Samotność w tłumie

Samotność w tłumie

Samotność w tłumie – czym jest? Portale społecznościowe to okno na świat. Jednak jest to paradoks. Niewątpliwie mamy dzisiaj niemal nieograniczone możliwości komunikowania się z innymi osobami, ale również pozostajemy w kręgu samotności. Intuicja podpowiada nam, że internet i serwisy powinni ludzi aktywować zbliżać, wyrywać z bierności i samotności. Tymczasem okazuje się, że wpędzają nas w indywidualizm. Skutkuje to zamknięcie się fizycznie przed ludźmi i w efekcie – samotnością.

Internet bywa nieraz pierwszym krokiem do znalezienia grupy ludzi, z którymi możemy się identyfikować. Łatwość kontaktowania się przez internet powoduje, że w sieci kultywujemy zbyt wiele znajomości. Mamy w efekcie na kontakt rzeczywisty z drugą osobą po prostu nie starcza czasu. Im więcej czasu spędzamy przed komputerem to częściej kontaktujemy się tylko przez sieć. Automatycznie wtedy częściej dochodzimy do wniosku, że nie potrafimy w pełni porozumieć się z ludźmi spotykanymi w „realu”.

Intuicja ludzka podpowiada, że portale społecznościowe są nieocenionym narzędziem służącym do wypełniania podstawowej ludzkiej potrzeby, czyli do kontaktu z drugim człowiekiem. Skutek jest odwrotny, zamiast poprawiać samopoczucie, może raczej wpływać na nas negatywnie. Facebook czy inne media społecznościowe, gdy są nadużywane, mają wpływ nie tylko na nasze samopoczucie. Mają wpływ także na relacje w świecie rzeczywistym.

 

Nasze działania

Jeżeli chcesz mieć znajomych, nie rozmawiaj z nimi w świecie wirtualnym na drażniące tematy. Spory w świecie realnym nie wywołują tak daleko idących konsekwencji towarzyskich jak spór wirtualny, który znacznie łatwiej jest łagodzić, bo dysponujemy większymi możliwościami osobowymi. Spory wynikają nie tyle z różnic w poglądach, ile ze sposobu prowadzenia dyskusji. Ta w świecie wirtualnym jest niepełna, dużo łatwiej tu o nieporozumienie.

W internecie nie boimy się mocnych wypowiedzi czy kategorycznych twierdzeń, dlatego że uważamy, że jesteśmy anonimowi, jak również wiemy, że w każdej chwili możemy się wyłączyć i przerwać. Niestety wpisy i spory rozpoczęte w świecie wirtualnym mają wpływ na świat rzeczywisty.

Świat bez internetu, facebooka, twittera nie istnieje. Większość osób korzysta z tych dobrodziejstw nauki, należy się z tym pogodzić i zrozumieć innych i nauczyć się z tym żyć, poruszać i postępować odpowiednio w cyfrowym labiryncie. Sieć umożliwia szybką realizację zachcianki, sprawne zaspokajanie potrzeb, coś czemu trudno się oprzeć. To zależy od przyzwyczajeń, wrażliwości, charakteru i preferencji każdego z nas. Zawsze zachowajmy „umiar”.

https://fajnet.pl

One comment

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*