Login

Zapomniałeś hasła?
Nie mam konta. Zarejestruj się
Świąteczny Rytuał

Świąteczny Rytuał

Świąteczne Rytuały

Świąteczny rytuał zaczyna się na nowo, gdy zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Obchodzone jest na całym świecie według ustalonych od wieków rytuałów kultywowanych i przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Jest to czas zakupów, bogaty w błyskotki, ozdoby i prezenty, gdzie coraz częściej zakrywa nam prawdziwe przesłanie Bożego Narodzenia. Na całym świecie istnieją i funkcjonują od wieków świąteczne rytuały związane z Tym pięknym okresem.

W Skandynawii zaczyna się obchody 13 grudnia świętej Łucji. Dzień ten upamiętnia świętą dziewicę i męczennicę z włoskich Syrakuz, która wedle jednych podań pozbawiła się oczu, nie chcąc wyrzec się wiary, wedle innych służyła chrześcijanom ukrywającym się w katakumbach, przynosząc im pożywienie, a drogę oświetlał jej wianek z płonącymi świecami. Dla skandynawskich chrześcijan Łucja była zwiastunką nadejścia dłuższych dni. Dlatego jej święto to „dzień światła” przynoszący świąteczny nastrój. Organizowane są pochody dzieci ubranych na biało, na głowach wianek z czterema świecami rozjaśniającymi mrok.

W Naszym Kraju

W Polsce i w Niemczech w pierwszą niedzielę Adwentu zaczynają się przygotowania do rodzinne obchodzonych świąt. To tu znajdziemy charakterystyczne wianki adwentowe zrobione z gałązek jodły lub świerka, przystrojone fioletowymi wstążkami i czterema świecami zapalanymi w kolejne niedziele Adwentu. Symbolika kolorów to: zieleń – nadzieja, fiolet – refleksję, a świeczki – światło. Choinka swój rodowód wywodzi z Nadrenii z przełomu XV i XVI w. Świerk miał symbolizować drzewo życia, które dzięki narodzinom Syna Bożego stało się dostępne dla ludzi. Z Niemiec choinka wywędrowała do innych krajów i dziś nikt nie wyobraża sobie Świąt bez jej strojenia i bez prezentów pod nią. Od 1982r. również na placu św. Piotra ustawiana jest olbrzymia choinka z szopką i figurami naturalnej wielkości. Pierwszą choinkę w Watykanie na placu św. Piotra ustawiono za pontyfikatu Jana Pawła II, który bardzo tęsknił za polską oprawą świąt.

Adwent – Oczekiwanie

Adwent kończy się wigilią i pasterką. Na całym świecie obchodzona jest i kultywowana w różny sposób, ale wyjątkowy charakter tego wieczoru jest w Polsce. Natomiast nie spożywa się wieczerzy wigilijnej w Holandii, Belgii, Francji, Wielkiej Brytanii, demonstruje się tam wigilię w inny sposób. W każdym kościele katolickim urządzona jest szopka, do której zmierzają wierni i oddają hołd nowonarodzonemu Bogu.

Boże narodzenie to święta rodzinne, ciepłe z poczuciem życzliwości. Nikt wtedy nie może pozostać sam bez rodziny znajomych kogoś bliskiego. Życzymy sobie wtedy przede wszystkim szczęścia, zdrowia. Wyrażamy chęć pomocy innym potrzebującym. Przy wigilijnym stole zawsze jest miejsce dla nieoczekiwanego gościa, bo przecież Pan powiedział: „Wszystko co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili… (Mt 25,40).

https://fajnet.pl

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*